A várandósság hetei:
A várandósság 29. hete: A magzat zsírszövetet képez és nő a súlya
A várandósság 29. hetében a kismama a nyolcadik hónapban van, amely a harmadik trimeszter. Ez a várandósság utolsó és leghosszabb szakasza. A nyolcadik hónapban ugrásszerű fejlődés várható. Ha még nem tette meg, készüljön fel az újszülött érkezésére, alakítsa ki a babaszobát.
A magzat nagysága a 29. héten
A magzat 38,7 cm, kb. mint egy kókuszdió. Súlya kb. 1240 g, tehát bőven 1 kg felett van. Fejlődése intenzíven halad a 2 kg felé. Minél nagyobb a súlya, annál életképesebb, ha netán koraszülöttként jönne a világra.
A magzat fejlődése
A magzat most már nagyon hasonlít arra, amilyen újszülött korában lesz. A test arányai és a vonásai az elmúlt hetekben sokat fejlődtek és a szülésig már nem változnak meg jelentősen. Most a szervek tovább fejlődése és a súlygyarapodás kerül előtérbe a szülésig.
Súlynövekedés
A 29. héten a magzat súlya nő, mert a zsírszövetből tartalékot képez. Ennek köszönhetően a súlygyarapodása folyamatos egészen a születéséig. A zsírtartalékra szüksége van, mert születése után az édesanya szervezetében kezdetben még nem termelődik teljes értékű anyatej. Ekkor az újszülött némi súlyt veszít, majd a harmadik napon kezd újra hízni, amikor már a szoptatás során az anyatejből értékes kalória és zsír jut a szervezetébe.
Az ikerterhesség nem feltétlenül jelenti azt, hogy egyformák a magzatok, hiszen a magzatoknak más-más lesz a súlya és a hossza születéskor. A 29. héten az agy fejlődése gyors egy vagy két magzat esetén is, és a magzat fokozatosan képes lesz szabályozni a testhőmérsékletét és a szívritmusát, hogy önálló életre legyen képes születés után.
Az immunrendszer fejlődése
Ebben a hónapban az immunrendszer fejlődése fontos szerepet játszik. A kismama szervezetéből egyre több antitest kerül a magzatba a placentán keresztül, amelyek erősítik az immunrendszerét és elősegítik annak működését. A magzatnak szüksége van saját immunrendszerre, hogy születés után képes legyen védekezni a baktériumokkal szemben. Az első életévig az újszülötteket óvni kell a komoly betegségek kockázatától, például ha a nagyi influenzában vagy hörghurutban szenved, a látogatást el kell halasztani, míg teljesen meggyógyul.
A lanugo szőrzet megvastagodott és majdnem a magzat egész testét beborítja. Lehetséges, hogy már teljesen kinőtt a haja, amivel a világra jön. Ez minden újszülöttnél más, van aki sok, van aki kevés hajjal születik, amely genetikailag előre meghatározott.
Így érzi magát a kismama a 29. héten
A pocak növekedése a magzat növekedésével van arányban. A magzat folyamatosan mozog, amit a kismama egyre jobban érzékel, ahogy a magzat növekedése és megerősödése miatt egyre kisebb a hely az anyaméhben. Amíg a magzatnak van helye, aktívan mozog.
A 29. héten is jelentkezhetnek a szokásos panaszok, mint a hátfájás, a magzat erőteljes mozgása miatti kellemetlenségek, valamint a lábfájás és a lábduzzadás. A terhesség első heteiben előforduló panaszokat a mozgásszervi panaszok váltották fel. Enyhe hányinger vagy gyomorégés is előfordulhat az utolsó hetekben, mivel a méh nyomja a bordaívet és néhány szervet.
Gyakori jelek és tünetek
Fokozódó hátfájás
Sok várandós kismamának fáj a háta. Ez teljesen normális, mivel a járás megváltozik és a hát nagyobb terhelésnek van kitéve. A magzat súlya a kismama idegrendszerére is hatással lehet, ami további kellemetlenségekhez vezethet: izomgörcsök léphetnek fel a kismama lábában, fenekében, csípőjében és a has felső részében. Ezek a tünetek főleg stresszes állapotban jelentkeznek, mert a stressz felemészti a magnéziumot. Éppen ezért stresszes időszakban különösen figyelni kell a magnéziumpótlásra.
Felkészülés a gyermek érkezésére
A kismama gondolatai csak a leendő gyermeke körül forognak. Itt az ideje berendezni a gyerekszobát. Az újszülött kezdetben természetesen alhat a hálószobában. Helyezzen el a hálószobában egy pótágyat, amely ideális az éjszakai szoptatáshoz.
Lehetséges kérdések a nőgyógyász vagy a védőnő felé
A hátfájás kezelése
Ha visszatérő hátfájástól szenved, a hagyományos mozgásterápia mellett vannak alternatív lehetőségek, amelyek gyakran azonnal enyhítik a tüneteket.
Egyik hatékony módszer a fájdalom csökkentésére vagy megszüntetésére az akupresszúra, amely hasonló az akupunktúrához. Ennek során bizonyos pontokra nyomást gyakorolnak, hogy enyhítsék a fájdalmat a meridiánoknak nevezett energiacsatornákon keresztül.
További hasznos módszer a kineziológiai tapaszok (sporttapaszok) alkalmazása, amelyek elasztikusak és öntapadók. Felragasztásuk a fájdalmas területre úgy történik, hogy az adott izmot folyamatosan masszírozzák. A különböző színű szalagok stimulálják vagy megnyugtatják az izmokat. Keressen olyan gyakorlott fizioterapeutát, aki gyakran alkalmazza ezt a módszert. Kérdezze meg előzetesen védőnője vagy kezelőorvosa véleményét is.
Mozogjon rendszeresen, járjon kismamatornára és szülésfelkészítő tanfolyamra. A mozgás fitten tart, segítségével megszüntetheti illetve megelőzheti a panaszokat.