Mennyi alvásra van szüksége a babának?

Minden gyermeknek megvan a maga egyéni alvási és étkezési ritmusa, igénye. Az újszülöttek különösen az első hetekben nem érzékelik a nappal és az éjszaka viszonyát. Nagyon kevés eszköz áll rendelkezésre a ritmus befolyásolására.

A szülők támogathatják a gyermeket annak fejlődésében, de kezdetben a gyermek egyéni igénye a meghatározó. Néhány csecsemőnek erős belső késztetése van a rendszerességre. Ezek a gyermekek korán átalusszák az éjszakát. Más csecsemők hónapokon keresztül a nap és az éjszaka különböző időpontjaiban fejezik ki éhség- és alvásigényüket. Nekik a szülők támogatására van szükségük ahhoz, hogy elérjék a rendszerességet vagy az egész család számára elfogadható ritmust.

Fontos, hogy legyen egy állandó, nyugodt napi rutin, rendszeres étkezésekkel, lefekvési idővel és egyéb tevékenységekkel, például sétával vagy rituálékkal. Az olyan visszatérő rutin, mint a fürdetés, az étkezés, az esti mese vagy az altatódalok nyugtató hatásúak. Gondoskodjon arról is, hogy saját energiatartalékait kiegyensúlyozott táplálkozással, elegendő ivással és pihenéssel töltse fel napközben.

Az élet első heteiben

A baba életének első néhány hetében úgy tűnhet, hogy szinte egész nap alszik - valójában körülbelül napi 18 órát alszik, általában 4 órás periódusokban, amelyeket megszakít az ivás, pelenkázás és dédelgetés miatti ébredési fázis.

Az első 4-6 hónapban

A baba csak az első 4-6 hónapban tanulja meg megkülönböztetni a nappalt és éjszakát, mivel ez a képesség nem veleszületett. A belső órát a családi rutin alapján kell beállítani. Idővel a gyakori rövid alvásokból hosszabb alvási időszakok lesznek. Az ébrenléti fázisok is fokozatosan hosszabbá válnak.

6-12 hónapos korban

6-12 hónapos korban a legtöbb gyermek körülbelül 11 órát alszik éjszaka és napközben kétszer 1-1,5 órát. A nappali alvás nem tarthat ennél tovább, különben a gyermeknek éjszakai alvási problémái lehetnek.

Néhány szülő vonakodik felébreszteni a csecsemőjét, mert úgy gondolják, hogy a baba szervezetének szüksége van az alvásra. Annak érdekében azonban, hogy ne veszélyeztessük az egészséges ritmust, jobb, ha óvatosan felébresztjük a napközben sokáig alvó gyermekeket. Inkább napközben legyen nyűgös ébredés után, mint éjszaka. Használja ki a napközbeni ébredési fázisokat azzal, hogy sok időt tölt a gyermekével. A leghosszabb, 4-5 órás ébredési fázisnak az esti lefekvés előtt kell lennie. Ez is hozzájárul a jó alváshoz.

A második életévben

A második életévben a gyermekeknek körülbelül 13 óra alvásra van szükségük naponta. Ha ebből 11 óra éjszakai alvás, akkor még mindig marad idő egy nappali alvásra. Vannak, akik 10 hónapos korukban már átállnak a napi egy nappali alvásra, másoknál ez 1,5 éves korban következik be.

A harmadik életévben

Minél idősebbek a gyerekek, annál kevesebb alvásra van szükségük. A gyerekek 3 éves korukra már csak körülbelül 12 órát alszanak. Sokan teljesen leszoknak a nappali alvásról, néhányan egészen az óvodáig megtartják ezt a szokást.

Az egyes korcsoportokra vonatkozó adatok

Az egyes korcsoportokra vonatkozó alábbi adatok átlagértékek, de az alvás iránti egyéni szükséglet gyermekenként eltérő. Az 1-2 óra plusz vagy mínusz eltérés nem ad okot aggodalomra. Egyes gyermekek pedig tökéletesen boldogulnak kevesebb alvással is.

Életkor Alvási szükséglet (24 órában)
Újszülöttkor 16-20 óra
3 hét 16-18 óra
6 hét 15-16 óra
4 hónap 9-12 óra éjszaka és 2 alvás (egyenként 2-3 óra)
6 hónap kb. 11 óra éjszaka és 2 alvás (egyenként 1-1,5 óra)