Apává válás: Egy csodálatos kaland kezdete

Kevés olyan jelentős változás van egy férfi életében, mint az apává válás. Hirtelen már nem csak önmagáért felel, hanem egy másik életért is. Sok férfi érzi úgy, hogy a párja terhessége alatt csak a „partvonalról” figyelhet, mintha kívülálló lenne. Pedig már a kezdetektől aktívan és elkötelezetten részt vehet abban, hogy erős apa-gyermek kapcsolatot alakítson ki és a leendő anyát a lehető legjobban támogassa.

Készen állok arra, hogy apa legyek?
Fiatalon vagy későn apává válni - előnyök és hátrányok
Gyermekvállalás férfiként – Apa lenni női partner nélkül
Tippek leendő apáknak - a terhesség közös megélése
Szexualitás a terhesség alatt
Apák a szülőszobában
Jó apa-gyermek kapcsolat
Az apasági teszt tisztázhatja a helyzetet
Gyakran ismételt kérdések az apává válással kapcsolatban

Készen állok arra, hogy apa legyek?

Legkésőbb a pozitív terhességi teszt után sok férfiban felmerül a kérdés: "Készen állok arra, hogy apa legyek?". Ez teljesen természetes, hiszen a gyermekvállalás hatalmas felelősség. Lehetnek kétségei, aggályai és ez rendben is van. Miután apává válik, már nemcsak önmagáért felel, hanem egy másik életért is. Az ezzel járó változások bizonytalanságot kelthetnek, de már az is a felelősségteljes hozzáállás jele, hogy egyáltalán felteszi magának ezt a kérdést.

Ha bizonytalan abban, hogy valóban készen áll-e az apaságra, tegye fel magának a következő kérdéseket:

  • Érez egyáltalán vágyat a gyermekvállalásra?
  • Hajlandó és képes alkalmazkodni egy másik ember igényeihez?
  • Nyitott az új kihívásokra?
  • Képes alkalmazkodni és elfogadni, hogy a dolgok nem mindig alakulnak a tervek szerint?
  • Stabil élethelyzetben van?

Tulajdonképpen arra a kérdésre, hogy készen áll-e az apaságra, a válasz egyénenként eltérő. Egy ökölszabály azonban szinte mindig érvényes: egyszerűen nincs olyan, hogy a megfelelő időpont. Mindig lesznek érvek mellette és ellene is. Különösen, amikor arról van szó, hogy a gyermekvállalás összeegyeztethető-e a karrierrel, rá fog jönni, hogy ez igazából Öntől függ, mivel végső soron Ön teremti meg a szükséges feltételeket.

Fiatalon vagy későn apává válni - előnyök és hátrányok

A megfelelő időpontot illetően gyakran felmerül a kérdés, hogy korán vagy későn jobb-e apává válni. Mindkettőnek vannak előnyei és hátrányai.

A fiatal apák általában fittebbek, jobban bírják a fáradtságot és a fizikai megterhelést, ezáltal jobban lépést tudnak tartani kisgyermekeikkel. Ugyanakkor még kevésbé biztos az egzisztenciájuk, kevesebb megtakarítással rendelkeznek és úgy érezhetik, hogy lemaradnak valamiről az életben. Gyakran érezhetik magukat társadalmilag elszigeteltnek, különösen akkor, ha baráti körükben csak néhány embernek van gyermeke.

Ezzel szemben az idősebb apák általában előrébb tartanak a karrierjükben, rendelkeznek anyagi tartalékokkal és a gyermekvállalás előtt már „kiélték magukat”. Azonban gyakran kevésbé fittek és gyorsabban elfáradnak.

Az amerikai Rutgers Egyetem vizsgálata szerint - bár a férfiak gyakorlatilag egész életükben termékenyek - 45 éves kornál idősebb apák esetében gyakrabban merül fel:

  • gyakoribb vetélés vagy koraszülés
  • alacsony születési súly
  • veleszületett szívproblémák vagy szájpadhasadék

A meta-tanulmány megfigyeléseivel kapcsolatban azonban fontos megjegyezni, hogy ezek a problémák előfordulhatnak, de nem törvényszerűek.

Mikor válnak a férfiak apává?

A KSH adatai szerint 2023-ben az első gyermeküket vállaló apák átlagéletkora 33,5 év volt.

Gyermekvállalás férfiként – Apa lenni női partner nélkül

Vannak élethelyzetek, amikor egy férfi gyermeket szeretne, de nincs megfelelő női partnere ennek megvalósításához, például homoszexuális vagy egyedülálló.

Ilyen helyzetekben az apává válás legegyszerűbb módja az, ha örökbe fogad egy gyermeket vagy nevelőapává válik. Azonban mindkét lehetőség sok előkészülettel, bürokráciával jár és rengeteg türelmet igényel. Az örökbefogadáshoz alkalmassági határozatot kell szerezni a TEGYESZ-től (Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat), amely szigorúan vizsgálja a jelentkező anyagi, pszichés és szociális alkalmasságát. A várakozási idő egyedülállók esetében hosszabb lehet és kevesebb gyermek kerülhet hozzájuk. A korkülönbség a gyermek és az örökbefogadó között általában nem haladhatja meg a 45 évet, kivéve különleges esetekben

A béranyaság lehetőségét is egyre gyakrabban mérlegelik. A béranyaság Magyarországon tiltott, az azonban természetesen lehetséges, hogy egy barátnővel együtt vállaljon gyermeket és ennek megfelelően elismerjék az apaságot (ezt társszülőségnek is nevezik). A mostohagyermek örökbefogadása szintén lehetőség, ha egy homoszexuális élettársi kapcsolatban az egyik partner biológiai apaként lép fel és a másik partner hivatalosan is át kívánja venni az apaságot. Mindenesetre az érintetteknek részletes jogi tanácsot kell kérniük, ha partner nélkül szeretnének gyermeket vállalni.

Mi zajlik a várandósság egyes heteiben?

A HiPP várandóssági naptárunkban részletesen megismerheti a terhesség egyes szakaszait. A terhesség egyes hónapjairól és trimesztereiről érdemes már most tájékozódnia. Ez nemcsak abban segít, hogy jobban megértse és támogassa párját, hanem abban is, hogy jobban átlássa a terhesség alatt zajló fejlődési folyamatokat.

Tippek leendő apáknak - a terhesség közös megélése

Amikor egy kisgyermek úton van, az a leendő apuka számára is izgalmas időszak. Fontos tudni: a terhesség alatt elsősorban támogatóként van szükség Önre! Még ha az Ön élete látszólag a következő hónapokban ugyanúgy folytatódik is, már most megmutathatja, milyen jó apa lesz azáltal, hogy mindenben támogatja párját és gondoskodik róla.

Készüljön fel arra, hogy a terhesség a párja számára kihívásokkal teli és bizonytalan időszak lehet. A hormonok most csúcsteljesítményen dolgoznak, ami testileg és lelkileg is megterhelő lehet a kismama számára.
Előfordulhat, hogy a párja ingerlékenyebb vagy érzékenyebb lesz a megszokottnál. Az is megeshet, hogy nagyon fáradékonnyá válik vagy reggeli rosszulléttől fog szenvedni.

Hogyan válhatok jó apává?

Összegyűjtöttük a legfontosabb tanácsokat leendő apák számára:

  • Legyen megértő. Nem számít, mennyire irracionálisnak tűnik Önnek a helyzet, vagy mennyire nem tudja elképzelni, mit él át a partnere, legyen támogató.
  • Vegye át partnerétől a fizikailag megterhelő feladatokat.
  • Kísérje el párját a terhesgondozásra. Különösen az első nőgyógyászati vizsgálat lehet meghatározó élmény. Sok apa ugyanis csak az első ultrahangvizsgálatnál döbben rá igazán: apa leszek!
  • Vállaljon felelősséget. Tájékozódjon a terhességről, szülésről és gyermeknevelésről. Beszélgessen más apákkal és tervezzen közösen a párjával. Gondolják végig, milyen változásokra lesz szükség az életükben.

A férfiak szerepe a terhesség alatt

A terhesség alatt Ön elsősorban támogató szerepet tölt be. A főszereplő ebben a kalandban a párja - az ő igényei és szükségletei élveznek abszolút elsőbbséget. Könnyebb lesz, ha alaposan utánajár a terhesség, szülés és gyermeknevelés témakörének. Ugyanakkor ne feledje: a várandós nő tudja a legjobban, mire van szüksége.
Teljesen normális, ha fél attól, hogy apa lesz, vagy férfiként túlterheltnek érzi magát a terhesség miatt. Lépjen kapcsolatba más apákkal, akikkel megoszthatja a gondolatait, akár személyesen, akár online. És ami a legfontosabb: beszéljen a párjával! A nyílt kommunikáció sokkal könnyebbé teszi a szülővé válást.

Ne felejtse, hogy a partnere is most először csinálja mindezt. Próbáljanak közösen megoldásokat találni, ahelyett, hogy automatikusan a párjára hagyná a dolgokat.
Beszéljék meg, hogyan képzelik el a közös jövőt és hogyan szeretnék megosztani a gyermek körüli feladatokat.
Most érdemes elgondolkodni azon is, hogyan fogják összehangolni a munkát és a családi életet, és hogyan tervezik a szülési-, illetve apasági szabadság utáni időszakot.

Szülési szabadság az apák számára

Sok országban a férfiak is vehetnek ki szülési szabadságot, hogy teljes mértékben a családjukra koncentrálhassanak a gyermek születése utáni napokban. Magyarországon (amennyiben a szülés előtti 2 évben legalább 365 napot dolgoztak) az anyáknak maximum 24 hét, míg az apáknak 10 nap szabadság jár. Ezt követően GYED, vagyis gyermekgondozási díj igényelhető a gyermek 2 éves koráig, amely a szülő bruttó jövedelmének 70%-a. Ezt az anya és az apa egyaránt igényelheti, megegyezés kérdése, hogy ki marad otthon a kicsivel.

A fenti információk 2025.07.07-i állapotot tükröznek.

A terhesség alatti konfliktusok normálisak

A terhesség alatti változások eléggé nyomasztóak lehetnek. Nem csak a jövőtől való félelem és az életmódbeli változások okoznak nehézséget a pároknak, hanem a várandós nők hormonjai is közrejátszanak abban, hogy a terhesség időszaka a szokásosnál több vitával jár. Leendő apaként fontos, hogy ne csak türelmes legyen, hanem kész legyen vállalni a felelősséget. A következő tippek segítenek elkerülni a gyakori vitákat a terhesség alatt:

  • Legyen megértő. Az Ön partnere olyan fizikai és érzelmi változásokon megy keresztül, amelyek néha túlságosan megterhelőek lehetnek számára. Próbálja megérteni az érzéseit és legyen vele türelmes.
  • Beszéljen nyíltan a terhességgel kapcsolatos aggodalmairól és félelmeiről. A kölcsönös eszmecsere erősíti az összetartozás érzését.
  • Maradjon tisztelettudó. Még ha néha feszült helyzetek is adódnak, fontos, hogy tisztelettel bánjanak egymással. Kerülje a bántó szavakat és próbáljon olyan megoldásokat találni, amelyek mind önnek, mind a partnerének megfelelnek.
  • Vállalja a felelősséget. Mutasson érdeklődést partnere terhessége és egészsége iránt. A közös orvosi látogatások vagy relaxációs gyakorlatok közelebb hozhatják Önöket egymáshoz.
  • Szánjanak időt egymásra. A kihívások ellenére is fontos, hogy prioritásként kezeljék a közös időt és élvezzék a szép pillanatokat, legyen az egy séta, kirándulás vagy egy gyertyafényes vacsora.

Mindazonáltal a vitákat nem lehet mindig elkerülni, de ez nem feltétlenül rossz dolog. Különösen az első gyermek esetében a terhesség alatti konfliktusok mindig lehetőséget adnak arra, hogy a lehető legjobb megoldásokat találják meg a közös jövőre nézve, mint szülők. A legfontosabb, hogy mindig tiszteletteljes és építő jellegű maradjon a kommunikáció.

 

Szexualitás a terhesség alatt

A szexualitás is jelentős változásokon mehet keresztül a terhesség alatt. Ezeknek a változásoknak a pontos természete azonban páronként eltérő. Egyes nőknél a terhesség korai szakaszában a reggeli rosszullétek miatt csökken a szexuális vágy, míg más nőknél a libidó erőteljes növekedése tapasztalható. Ugyanígy a férfiaknál is változhat a vágy: sokan a pozitív terhességi teszt után megerősítést éreznek a termékenységükkel kapcsolatban és fokozott szexuális vágyat tapasztalnak. Mások viszont attól tartanak, hogy árthatnak a babának és bizonytalanságból kerülik az együttlétet.

Általánosságban elmondható, hogy a terhesség alatti szexualitás normális és egészséges, amennyiben mindkét leendő szülő vágyik rá, és nincs orvosi ellenjavallat. Ha nőgyógyászati szempontból minden rendben van, az anyaméh megfelelő védelmet nyújt a babának és ezáltal nem jelent problémát a rendszeres szexuális együttlét. Érdemes tehát kihasználni a kettesben töltött időt, amíg a baba meg nem érkezik!

A következő tanácsok segíthetnek abban, hogy a pár szexualitása a terhesség idején is harmonikus maradjon:

  • Tájékozódjon a terhesség alatti testi változásokról, amelyeken a párja keresztülmegy. Ez segít megérteni a libidó ingadozásait.
  • Első a biztonság. A terhesség alatti szex általában teljesen biztonságos. Veszélyeztetett terhesség esetén azonban az orvos javasolhatja az együttlét mellőzését, így mindig egyeztessenek szakemberrel.
  • Menjen biztosra. Ha a szexuális úton terjedő fertőzés lehetősége nem zárható ki teljesen, elővigyázatosságból használjon óvszert, hogy ne veszélyeztesse a babát.
  • Beszéljen nyíltan és őszintén partnerével a terhesség alatti szexualitással kapcsolatos érzéseiről, kívánságairól és félelmeiről.
  • Figyelmesen hallgassa meg, hogyan éli meg partnere a terhességet és annak minden hatását a szexualitására.
  • Érzékenyen reagáljon partnere jelzéseire és tartsa tiszteletben az ő határait, igényeit. Ha nem érzi jól magát, vagy fájdalmai vannak, keressen más módokat az intimitás és a gyengédség megélésére.
  • Maradjanak nyitottak az új dolgokra. A növekvő pocak miatt bizonyos pózok kényelmetlenné válhatnak, ezért legyenek nyitottak az új megoldásokra.

Szexualitás a szülés után

Készüljön fel arra, hogy a szülés után a partnerének szüksége lesz egy kis időre, mielőtt újra a szexre gondolna. Általában a pároknak teljesen tartózkodniuk kell a szextől a szülés utáni időszakban. Egy ideig eltarthat, amíg a szülés okozta sérülések begyógyulnak. Az alváshiány, a szoptatással járó fizikai megerőltetés és a mindennapi élet számos változása azt eredményezhetik, hogy az újdonsült anyukák egy ideig kevésbé vágynak a szexre. Az Ön feladata, hogy partnerként és apaként megértést tanúsítson, és támogassa párját abban, hogy a lehető legkényelmesebben érezze magát. Legyen türelmes, az intimitás hamarosan visszatér!

Apák a szülőszobában

Amint a terhesség kalandos útja véget ér, elérkezik az első nagy mérföldkő, vagyis a szülés. Sok apa abban a tévhitben él, hogy a szülés kizárólag az anya dolga. Ez részben igaz is: az édesanya és a gyermek a főszereplők a szülőszobán. Ugyanakkor a feltételezés nem teljesen helytálló: leendő apukaként Ön a partnere legnagyobb támasza. Éppen ezért fontos, hogy tisztában legyen azzal, mi vár Önre a szülőszobában vagy akár a műtőben.

Közös felkészülés a szülésre

Legyen szó hüvelyi szülésről vagy császármetszésről, apaként is érdemes aktívan részt venni a szülésre való felkészülésben. A legjobb, ha csatlakozik párjához egy szülésfelkészítő tanfolyamon. Ezeket egyre gyakrabban kínálják pároknak és sok egészségbiztosító a férfiak részvételét is támogatja, például azáltal, hogy a férfiak számára is fedezik a terhesgondozási tanfolyam költségeit.
Emellett érdemes elkísérnie párját a szülőszoba megtekintésére és a szüléstervezési konzultációra is. Nézzen bele néhány szüléssel kapcsolatos útmutatóba, hogy képet kapjon a szülés menetéről és arról, mire érdemes odafigyelni. Ugyanez vonatkozik a szülésre való felkészülésre is: maradjon támogató szerepben! Mindig a várandós anya igényei és kívánságai élveznek elsőbbséget. Még ha Ön kezdetben nem is ért egyet a választott szülési móddal, a végső döntést a partnere hozza meg.  Szánjon időt arra, hogy előre megbeszéljék, mit szeretne és mit nem szeretne a párja.
Konkrét segítséget nyújthat, például a kórházi táska összekészítésében is. Segítsen partnerének abban, hogy minden szükséges dolgot össze tudjon gyűjteni és időben be tudjon csomagolni. Miután a leendő anyuka kórházi táskája be van csomagolva, jöhet a leendő apuka kórházi táskája. A ellenőrzőlistánk segít, hogy minden szükséges holmi bekerüljön a kórházi táskába.

Támogató a szülőszobán

Amikor elérkezik a szülés napja, az Ön legfontosabb feladata, hogy a kismama számára minél kellemesebbé tegye ezt az élményt. Ön a támogató, a szószóló és a biztos pont a viharban. A legfontosabb feladatai a következők:

  • Gondoskodjon róla, hogy a párja jól érezze magát. Legyen szó akár egy kis masszázsról a fájások között, vagy arról, hogy a szülés alatt rágcsálnivalókat és italokat biztosít partnerének - a lehetőségeknek csak a képzelet szab határt.
  • Ne akadályozza a szülésznőt és/vagy a kórházi személyzetet. Ez különösen fontos a szülés alatti vizsgálatok során.
  • Őrizze meg a nyugalmát: a szülés az apák számára is izgalmas és idegőrlő lehet Ennek ellenére próbálja meg a lehető legjobban kordában tartani az izgatottságát. Egy gyakori szülésznői tanács: szervezzen be egy "telefonos jokert" - egy megbízható személyt, akit felhívhat vagy akinek írhat a szülés alatt. Így nem lesz egyedül az érzéseivel és a párját is hatékonyabban tudja majd támogatni.
  • Legyen közvetítő és szószóló: A szülés során a hangulat feszültté válhat, hiszen a kismama nagy stressznek van kitéve. Az Ön feladata, hogy a lehető legjobban képviselje a párja igényeit a szülésben részt vevő szakemberek felé, miközben segít neki rugalmasan alkalmazkodni a szülés során bekövetkező változásokhoz, még akkor is, ha minden másképp alakul, mint ahogy tervezték.

Ha rosszul érzi magát a szülés alatt, nyugodtan hagyja el néhány percre a szülőszobát. Jobb, ha friss levegőt szív, mintha Ön is pácienssé válna.

Mi az apák feladata császármetszés esetén?

Császármetszés esetén sem kell feltétlenül a „partvonalon” várakoznia – a legtöbb kórházban az apák is bemehetnek a műtőbe. Ott azonban még inkább támogatniuk kell partnerüket. Az Ön helye a kismama fejénél van, a paraván előtt, amely mögött az orvosi személyzet végzi a beavatkozást. Amint a baba megszületik, az édesanyával együtt üdvözölhetik gyermeküket. Az első vizsgálat után sok kórház lehetővé teszi, hogy az apák a babával együtt visszatérjenek a szülőszobába. Ott ölelhetik meg először gyermeküket, lehetőleg meztelen felsőtesttel, bőrkontaktusban. Ez lehetővé teszi, hogy Ön és a baba megismerkedjenek egymással, miközben a párját a műtőben ellátják. Amint partnerét átviszik a szülőszobába, kezdődik az ismerkedési szakasz, már háromtagú családként!

Jó apa-gyermek kapcsolat

Az apává válás igazi kalandja a gyermek születése után kezdődik. Ekkor indul el a családi élet és lehetősége nyílik arra, hogy már a kezdetektől fogva jó apa-lánya vagy apa-fia kapcsolatot alakítson ki. Fontos tudni: normális, hogy az újdonsült apák időnként bizonytalannak érzik magukat - ez is hozzátartozik a folyamathoz. Valószínű, hogy partnere is hasonlóan érez. Ez teljesen rendben van. Végső soron azonban minden megvan Önben ahhoz, hogy jó apa legyen. Mert a legfontosabb dolog, amire egy gyereknek szüksége van, az a szeretet, a támogatás és a gondoskodás. A legértékesebb erőforrása az idő. Ha időt tölt gyermekével, meghallgatja őt, és bátorítja, akkor olyan apa-gyermek kapcsolatot épít, amely egy életen át tart. Ezért érdemes már a kezdetektől fogva egyenlő mértékben megosztani a gyermek gondozásával kapcsolatos teendőket a partnerével. A munkája akkor is várni fogja, amikor a gyermeke már régen kirepült a fészekből.

Az apasági teszt tisztázhatja a helyzetet

Mivel az élet néha viharos, előfordulhatnak olyan helyzetek, amelyekben az apasági viszonyok nem teljesen tisztázottak. Ilyen esetben az apasági vizsgálat bizonyosságot adhat és tisztázhatja a biológiai származást. A magán célú apasági tesztet általában saját költségen kell elvégezni, ára átlagosan 50 000 és 140 000 Ft között mozog. Ha a bíróság rendeli el a vizsgálatot, akkor a költségeket először az állam fedezi, de az eljárás végén a biológiai apának általában vissza kell térítenie az összeget az államnak.

Magánjellegű apasági vizsgálatot csak akkor lehet végezni Magyarországon, ha minden érintett fél beleegyezik. Ez azt jelenti, hogy a potenciális apának és az anyának egyet kell értenie. Ha a gyermek már nagykorú, az ő beleegyezése is szükséges. A jogbiztonság érdekében az összes érintett fél beleegyezését írásban kell rögzíteni.

Hogyan működik az apasági teszt?

Az apasági teszteket nőgyógyászati rendelőkben vagy kórházakban is el lehet végezni, de egyaránt léteznek otthoni tesztkészletek is. Ezek azonban csak akkor használhatóak fel a bíróságon, ha a mintavétel semleges tanú jelenlétében történik. Ezenkívül a tesztet végző szolgáltatónak együtt kell működnie egy hivatalosan tanúsított laboratóriummal, hogy az eredmények felhasználhatók legyenek. Az apasági teszthez szükséges minták lehetnek hajszálak, nyál- vagy vérminták. A vizsgálatot általában nyálmintával végzik, mivel könnyebb megszerezni, mint a vérmintát és megbízhatóbb, mint a hajminta. A laboratóriumban végzett DNS-elemzés során összehasonlítják az apa és a gyermek genetikai állományát. Az ilyen tesztek 99,9%-os pontosságúak.

Lehetséges apasági tesztet végezni a terhesség alatt?

Az apaság megállapítására a terhesség alatt is van lehetőség. A mintavétel általában az anya véréből történik. A vérmintából izolálható a magzat DNS-e, amelyet összehasonlítanak a feltételezett apáéval. Ez a módszer jár a legkisebb kockázattal az anya és a baba számára és a terhesség 9. hetétől végezhető el.

Léteznek más módszerek is, például magzatvízből vagy méhlepényből (chorionboholy-biopszia) történő mintavétel, de ezek magas vetélési kockázattal járnak, ezért csak kivételes esetekben alkalmazzák őket.

Gyakran ismételt kérdések az apává válással kapcsolatban

Mit ajándékozzunk egy „Daddy Shower”-re?

Amerikában és már Nyugat-Európában is egyre elterjedtebbek az úgynevezett „Daddy Shower”, vagy „Dadchelor party” elnevezésű bulik, mely során az apává válást ünneplik. Ennek a magyar megfelelője a tejfakasztó buli, azzal a különbséggel, hogy míg az előbbi összejövetelek általában a szülés előtt kerülnek megrendezésre és szokás kisebb ajándékokkal kedveskedni a leendő apukának és a babának, addig utóbbira közvetlenül a szülés után kerül sor és inkább csak az ünneplésre korlátozódik. De, ha mégis ajándékozna valamit, akkor olyan praktikus apróságokra gondoljon, amelyek megkönnyítik az új időszakot: például textilpelenkák, pelenkacsomagok, babakocsira rögzíthető pohártartó, vagy akár ajándékutalványok, esetleg éttermi vacsorautalványok

Létezik terhességi tanácsadás férfiak számára?

Magyarországon a leendő apák számára is elérhető ingyenes tanácsadás. Ehhez nem szükséges, hogy terhességgel kapcsolatos vészhelyzet álljon fenn, akkor is kérhet segítséget, ha félelmei vagy bizonytalanságai vannak. Többek között a Családvédelmi Szolgálat és a Kiáltás az Életért Alapítvány kínál életvezetési és családi tanácsadást, illetve pszichológiai támogatást. További hasznos információkat találhat a HiPP BabyClubban is.

Jár szabadság az apának a szülés napján?

Magyarországon az apáknak 10 nap apasági szabadság jár. Ebből az első 5 napban a fizetés 100 %-a, míg a 6.-tól a 10. napig a fizetés 40%-a jár. Ezt a szabadságot a szülést követő 4 hónapon belül lehet kivenni és feltétele, hogy az apa egy kérelmet nyújtson be a munkáltató felé. A kérelemben szerepelnie kell az apa és a gyermek adatainak, az igényelt napoknak és csatolni kell a gyermek születési anyakönyvi kivonatát is.

Tehát nem jár automatikusan szabadnap a szülés napján, de az apasági szabadság keretében akár már aznap is kivehető az első nap, ha az apa időben jelzi igényét a munkáltatónak. 

Mit kell tennie annak, aki apa lesz?

A legfontosabb feladat, hogy párjával egyenlő arányban osszák meg a gyermek körüli teendőket. Ezt már a kórházban elkezdhetik: amíg a párja pihen, Ön intézheti például a születési anyakönyvi kivonat beszerzését. 

A szerzőről

Celsy Dehnert szabadúszó újságíró és szerző. Két, 18 hónap korkülönbséggel született gyermek édesanyjaként maga is a szülői lét kalandjait éli. Más szülők és saját maga legégetőbb kérdéseire válaszolva útmutatókat ír a család, a terhesség és a gyermekekkel való élet témakörében.