Allergia a várandósság alatt

A várandósság önmagában nem vált ki allergiát, azonban könnyen előfordulhat, hogy az allergia a terhesség alatt jelentkezik először és kezelést igényel. A gyógyszeres kezeléssel azonban óvatosnak kell lennie. Tudjon meg többet arról, hogy mire kell figyelnie, ha a terhesség alatt hirtelen allergiás lesz és mit tehet ellene.

Amikor az allergia a várandósság alatt jelentkezik
Gyakori allergiák a terhesség alatt
Amikor az allergia megszűnik a terhesség miatt
Allergiakockázat a baba számára
Allergia császármetszéssel született gyermekeknél
Kezelési lehetőségek: Mi a teendő a terhesség alatti allergiával?
Gyakori kérdések az allergiákról a terhesség alatt

Amikor az allergia a várandósság alatt jelentkezik

Még ha korábban nem is volt allergiája, előfordulhat, hogy a terhesség alatt a szervezetében bekövetkező változások hatására első alkalommal jelentkeznek allergiás tünetek, amelyek kezelést igényelnek.

Ha pedig már régóta szenved allergiától, a tünetek felerősödhetnek a terhesség alatt. Például egy korábban enyhe, szinte teljesen tünetmentes szénanátha, hirtelen erősen könnyező szemekhez és orrduguláshoz vezethet.

Gyakori allergiák a terhesség alatt

Bizonyos allergiák a várandósság alatt gyakrabban előfordulhatnak vagy intenzívebbé válhatnak. Ezek közé tartozik a

  • szénanátha
  • asztma
  • állatszőr-allergia
  • gyógyszerallergia
  • ételallergia

Amikor az allergia megszűnik a terhesség miatt

Ahogyan az allergia súlyosbodhat a várandósság alatt, úgy lehetséges az is, hogy a tünetek átmenetileg javulnak vagy akár teljesen megszűnnek. Ez általában szintén a terhességi hormonoknak köszönhető.

Allergiakockázat a baba számára

Ha Ön allergiás, akkor megnő a kockázata annak, hogy a gyermeke is allergiás lesz. Általánosságban elmondható, hogy azoknál a csecsemőknél, akiknek a családjában nem fordult elő allergia, a kialakulás valószínűsége csak 5–15%. Ha azonban egy közeli családtag (anya, apa vagy testvér) allergiás, akkor a kockázat 20–40%-ra nő.

Ha a család két tagja is allergiás, az allergia kialakulásának esélye már 40-60%. Ha legalább két családtagnál ugyanaz az allergia áll fenn, akkor a baba esetében is nagyon magas a kockázat, akár 60–80% is lehet.

A megnövekedett kockázat azonban nem jelenti azt, hogy gyermeke biztosan allergiás lesz. Vannak olyan esetek, amikor a család egy vagy több tagja allergiás, de a baba nem érintett. Tudjon meg többet ide kattintva.

Allergia császármetszéssel született gyermekeknél

Ha Ön allergiás és császármetszéssel szül, még nagyobb lehet a kockázata annak, hogy a babája allergiás lesz. A császármetszéssel született gyermekek bélflórájának összetétele kedvezőtlenebb, mint a hüvelyi úton született gyermekeké. Immunrendszerük ezért könnyebben kibillenhet az egyensúlyából.

Ennek oka az, hogy a császármetszéssel született babák bélrendszerében jóval kevesebb a jótékony bélbaktériumok száma. Különösen a laktobacillusok - az úgynevezett tejsavbaktériumok - természetes "indítókultúrái" hiányoznak. Ezek a baktériumok azonban elengedhetetlenek a kiegyensúlyozott és egészséges bélflórához, ezáltal az erős immunrendszerhez.

Kezelési lehetőségek: Mi a teendő a terhesség alatti allergiával?

Napjainkban az allergiák kezelése általában nem jelent problémát és a legtöbb esetben a tünetek gyógyszerekkel jól enyhíthetők.

A terhesség alatt - különösen az első trimeszterben - azonban minden gyógyszerszedést előzetesen egyeztetni szükséges az orvossal.

A várandósság alatti allergia kezelésének legegyszerűbb és legbiztonságosabb módja az allergia kiváltó okának elkerülése. Például, ha állatszőr-allergiában szenved, próbálja meg kerülni a szőrös állatokkal való érintkezést a terhesség ideje alatt. Más veszélyes allergiák, például étel-, gyógyszer- és kontaktallergiák esetén általában mindenképpen kerülje az allergént - mivel ezek súlyos reakciókat, akár légzési nehézségeket is okozhatnak.

Gyakori kérdések az allergiákról a terhesség alatt

Kialakulhat allergia a várandósság alatt?

A szénanátha, az asztma, az állatszőr- és az ételallergia a leggyakoribb terhesség alatt előforduló allergiák. Ételintolerancia szintén jelentkezhet. Rendszerint nem alakulnak ki új allergiák, a meglévőek azonban a hormonális változások miatt felerősödhetnek. Ez vonatkozik a meglévő intoleranciákra is.

Hogyan deríthetem ki, hogy allergiás vagyok-e?

Az allergia diagnosztizálásához először forduljon orvosához és ossza meg vele tüneteit. Ez azért fontos, mert az orvosnak ki kell zárnia, hogy nem áll-e más betegség a háttérben. Ezt követően allergiatesztet fog végezni. Ideális esetben ez egy vérvizsgálat, amellyel megállapítható, hogy a feltételezett allergénnel szembeni antitestek jelen vannak-e a vérben.

Az allergia bőrteszttel, az úgynevezett prick-teszttel is kimutatható. Ez azonban nem ajánlott terhesség alatt, mert ritkán anafilaxiás sokkot okozhat.

Allergia vagy intolerancia?

A legjobb, ha megbeszéli orvosával, hogy az Ön problémája allergia vagy inkább intolerancia. Az allergia egyértelmű jele, ha egy bizonyos ételből már kis mennyiség elfogyasztása is tüneteket okoz.

A terhesség alatti otthoni tesztelés azonban kockázatos. Ha tehát allergiára gyanakszik, ne habozzon elmenni az orvoshoz és mindenképp végeztessen vérvizsgálatot az antitestek kimutatására. Ez a legbiztonságosabb módszer a terhesség alatt.

Az allergiával ellentétben azonban az ételintolerancia nem veszélyes és nem feltétlenül kell kezelni, mivel a legtöbb problémás élelmiszer kis mennyiségben még jól tolerálható. Ha azonosított egy olyan élelmiszert, amelyet nem tolerál, akkor fogyasszon belőle kevesebbet.

Hogyan csökkenthetem a babám allergiás megbetegedésének kockázatát?

Ha allergiás, van néhány teendő, amit érdemes megfontolnia a terhesség alatt, hogy erősítse gyermeke immunrendszerét. Táplálkozzon egészségesen és kiegyensúlyozottan, mozogjon minden nap a friss levegőn. Nincs olyan általános diéta a kismamák számára, amely az allergia megelőzését szolgálná és a potenciális allergéneket sem szükséges elkerülni étrendjében a terhesség alatt. A hal fogyasztása azonban kifejezetten ajánlott. Nem utolsó sorban nem szabad dohányoznia, alkoholt fogyasztania és lehetőleg kerülje a szennyezett levegőt (kipufogógázok, penész stb.). A túlzott higiénia szintén allergiához vezethet a babánál. Ezért ügyeljen arra, hogy a terhesség alatt is a mindennapi tisztaságot tartsa fenn és ne essen túlzásba!

A terhesség után a legjobb módja az allergia megelőzésének a szoptatás, mivel az anyatej természetes védelmet nyújt, és kevésbé allergizál. Szoptassa gyermekét lehetőleg a hatodik hónapig és a hozzátáplálás megkezdése alatt is. Ha nem tud, vagy nem szeretne szoptatni, alternatívát jelenthet a kiváló minőségű HA tápszer, amely kifejezetten allergiára hajlamos csecsemők számára készült.

A szerzőről

Anja Schröder maga is édesanya, évek óta szabadúszó szövegíróként dolgozik. Fő fókusza a családi témákon van, amelyeket élményszerű történetmeséléssel tesz élővé írásaiban.