Megfelelő fényvédelem a babák számára

Ki ne szeretné az időt a szabadban tölteni, amíg le nem megy a nap? A családok tavasztól kezdve kiváltképp élvezik a sok napsütést. De fontos az óvatosság, különösen a csecsemőknél és kisgyermekeknél: az ő érzékeny bőrük még nem viseli jól a napfényt és a védekező mechanizmusaik még nem fejlődtek ki teljesen. Ez azt jelenti, hogy a leégés és az ebből eredő bőrkárosodás kockázata náluk különösen magas. Ezért a szülőknek érdemes időben gondoskodniuk a megfelelő fényvédelemről. Mutatjuk, mi az, ami igazán számít, ha a baba bőréről van szó!

Hogyan válasszon fényvédő terméket?
Miért van szükség naptejre?
Mikor kell naptejet használni? 
Hogyan alkalmazza helyesen a naptejet? 
Gyakran ismételt kérdések

Hogyan válasszon fényvédő terméket?

Ha végigsétál a drogériában, ma már hatalmas választékban talál fényvédő termékeket. De melyik naptej a megfelelő? A baba vagy kisgyermek naptejével kapcsolatban legyen különösen körültekintő! Ezekre a pontokra figyeljen:

  • Mindig olyan naptejet használjon, amely kifejezetten csecsemők és kisgyermekek számára alkalmas.
  • Győződjön meg róla, hogy a naptej nem tartalmaz illatanyagot, színezéket vagy tartósítószert!
  • A naptejnek 50-es vagy 50+ fényvédő faktorral (SPF) kell rendelkeznie.
  • Használjon vízálló naptejet a strandon vagy az uszodában tett látogatásokhoz!
  • Akkor is kenje be gyermekét, amikor árnyékban van. (pl. a babakocsiban, amikor sétálni megy)!
  • Inkább krémeket vagy testápolókat használjon, mint fényvédő géleket, mivel azok gyorsabban kiszárítják a bőrt.
  • Vigye fel újra és újra, bőségesen a naptejet! A vízben való csobbanás, az izzadás vagy a ruhával való érintkezés során a naptej egy része lejön a bőrről.
  • Ne feledje: a fényvédő faktor által nyújtott védelmet még akkor sem hosszabbíthatja meg jelentősen, ha rendszeresen új adag naptejet ken fel gyermekére.
  • Este: mossa le a naptejet és hidratálja gyermeke érzékeny bőrét például biomandula-olajat tartalmazó hidratáló krémmel!

Ha ezekre a pontokra odafigyel, semmi sem állhat a vidám nyár útjába!

Mit jelent az SPF fényvédő faktor?

A naptejek címkéjén mindig szerepel az úgynevezett fényvédő faktor, röviden SPF. A termékeket a következőképpen osztályozzák:

Faktorszám Védelmi szint
SPF 6 és 10 Alacsony védelem
SPF 15, 20 és 25 Közepes védelem
SPF 30 és 50 Magas fokú védelem
SPF 50+ Nagyon magas szintű védelem

De mit is jelentenek pontosan ezek a számok? A fényvédő faktor azt jelzi, hogy a bőr saját védelme mennyi ideig tart, vagyis a naptej használata után mennyi ideig tartózkodhat a napon anélkül, hogy leégne.

A kisgyermek bőrének önvédelme 5 percig tart. Ha a HiPP Babysanft SPF 50-es fényvédő faktorral ellátott naptejet alkalmazza a babán, akkor kiszámítható, hogy 5 perc önvédelem x SPF 50 = 250 perc. Ez azt jelenti, hogy gyermeke elméletileg akár 4 órán keresztül is a napon maradhat, ha be van kenve naptejjel.

A fényvédő faktor azonban nem jelent garanciát: a fényvédelem mindig attól függ, hogy mennyi naptejet használtak, mennyit izzad a gyermeke és a ruhával való érintkezés miatt mennyi naptej kopik le a bőréről. Így a tényleges védelem gyakran rövidebb ideig tarthat.

A csecsemők és gyermekek hatékony napvédelméhez ezért elengedhetetlen a megfelelő ruházat, sok árnyékban töltött idő és a megfelelő fejfedő.

Védelem a leégéstől HiPP Babysanft fényvédőkkel

A megfelelő termék kiválasztása kulcsfontosságú a hatékony napvédelem szempontjából. A HiPP Babysanft napozók kompatibilitását klinikailag és szemészetileg is megerősítették, tehát bizonyítottan alkalmas a különösen érzékeny bőrre. Emellett nem csak megbízható védelmet nyújt az UV-sugárzás ellen, de állatkísérletektől, valamint a korallokat károsító fényvédő szűrőktől és nanorészecskéktől is mentes. Továbbá nem tartalmaz parfümöt, paraffinolajat, oktokrilént és parabént.

Az alábbi HiPP Babysanft fényvédő termékeket kínáljuk Önnek:

Babysanft Napvédő spray
Babysanft Naptej
Babysanft Fényvédőkrém

Minden napvédő termékünkre jellemző, hogy nem hagynak fehér foltot, nem ragadnak és praktikus méretüknek köszönhetően tökéletesen elférnek a táskájában, ha úton van.

Ásványi vagy kémiai UV-szűrők?

Amikor a megfelelő naptejet keresik gyermekük számára, a szülők gyakran belebotlanak abba, hogy a kerskedők különbséget tesznek az ásványi és a kémiai UV-szűrők között. De nagyon kevesen tudják, hogy ez mit is jelent.

A kémiai UV-szűrők a naptej felvitele után felszívódnak a bőrbe. Ezután az UV-sugarakat hővé alakítják és így védik a bőrt az égési sérülésektől. Ezeknek a naptejeknek gyakran megvan az az előnyük, hogy egyenletesebben lehet őket felvinni és kevesebb fehér foltot hagynak a ruházaton.

Az ásványi UV-szűrők a bőr felszínén lerakódnak és nem szívódnak fel. Gyakran tartalmaznak titán-oxidot vagy cink-oxidot. A szűrők a bőr felszínén maradnak, visszaverik, elnyelik és szórják a fényt.

Miért van szükség naptejre?

A napfényben található UV-sugárzás nagyon káros az emberi bőrre. A bőrsejteket egészen a genetikai anyagukig károsíthatja, ezáltal nagymértékben megnöveli a bőrrák legveszélyesebb típusának, a melanoma kialakulásának kockázatát.

A csecsemők és kisgyermekek bőre csak tizedannyira vastag, mint a felnőtteké. Védőmechanizmusai - például a szervezet saját színezőanyagának, a melaninnak a termelése - még nem teljesen kifejlettek. Ráadásul a gyermekek bőrének őssejtjei sokkal közelebb vannak a bőr felszínéhez. Ez azt jelenti, hogy a túl sok napozásból eredő bőrbetegségek kialakulásának kockázata sokkal nagyobb a gyermekeknél, mint nálunk, felnőtteknél.

Már 10-15 perc közvetlen napon töltött idő is elég ahhoz, hogy a csecsemők és kisgyermekek fájdalmasan leégjenek. A csecsemők esetében a bőr saját védelmi ideje néha csak kettő-hét perc. Ez azt jelenti, hogy a legkisebb gyermekek számára kiemelt fontosságú a hatékony fényvédelem, amely megvédi a bőrüket a naptól és hatékonyan meghosszabbítja a saját védelmüket.

A csecsemőknek szánt naptejek pontosan ezt teszik: a benne található UV-fényszűrők meghosszabbítják a bőr saját védelmi idejét, és így bizonyíthatóan hozzájárulnak gyermeke bőrének egészségéhez.

Naptej és napallergia

A naptejjel kapcsolatban gyakran felmerül a kérdés, hogy hogyan lehet felismerni a napallergiát. A napallergia olyan különböző bőrreakciókra utal, amelyek elsősorban a nap vagy a meleg hatására jelentkezhetnek.

Különösen a gyermekek szenvednek gyakran az ilyen bőrreakcióktól, mivel a bőrük még nagyon érzékeny, még a kisebb ingerekre is allergiához hasonló reakcióval reagálnak.

A következő tünetek a napallergia jelei lehetnek:

  • Vöröses foltok azokon a területeken, amelyek érintkeztek a napfénnyel.
  • A bőr néhány órával a napozás után viszketni vagy égni kezd.
  • Kiütések, pörsenések, csomók vagy hólyagok alakulnak ki.
  • A bőr megduzzad.

Ha ilyen bőrreakciók lépnek fel, az első teendő a bőr lehűtése és a gyermek naptól való távoltartása.

Vigyázat: A napallergia tünetei bizonyos körülmények között a rossz naptejre adott reakcióként is jelentkezhetnek. Mivel a tünetek sokféle eredetűek lehetnek, a napallergiát mindig orvosnak kell igazolnia.

Mikor kell naptejet használni?

A napvédelem szükségessége az adott napon érvényes UV-index függvénye is. Az UV-index információt nyújt a talajra érkező UV-sugárzás erősségéről. Az UV-index skálája az 1. szinttől a 11. szintig terjed.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) azt javasolja, hogy naptejet 3. UV-index felett alkalmazzunk.

A napi UV-indexet a legtöbb időjárási alkalmazásban az adott helyre vonatkozóan jelzik. Az UV-index akkor is magas lehet, ha az ég borult és akár már tavasszal is elérheti azt a szintet, amikor fényvédelemre van szükség.

Fontos tudni: a homok, a víz és az aszfalt az UV-sugárzás akár 25 százalékát is visszaverheti. Ez azt jelenti, hogy gyermekének megfelelő fényvédelemre van szüksége akkor is, amikor a városban sétál vagy a parkban játszik.

Hogyan alkalmazza helyesen a naptejet?

Nemcsak a megfelelő termék kiválasztásakor, hanem a naptej alkalmazásakor is sok mindent figyelembe kell venni. 

  • Használjon sok naptejet. A teljes fényvédelem érdekében kenje be gyermekét bőségesen a naptejjel.
  • A legjobb, ha 30 perccel azelőtt krémezi be gyermekét, hogy a bőre napfénynek van kitéve.
  • Ne felejtse el bekenni a baba talpát és a lábfejét, a szemkörnyékét, az orrnyergét és a fülét sem. Ezeket a területeket gyakran figyelmen kívül hagyják.
  • Rendszeresen kenje be a gyermeket újra és újra!
  • A vízzel való érintkezés után újra kenje be gyermekét naptejjel. Ez a vízálló naptejekre is vonatkozik.
  • Este alaposan mossa le a naptejet a gyermekről.

Tippek a kisgyermekek krémezéséhez

Míg egy csecsemőt még könnyű naptejjel bekenni, addig egy kisgyermekkel a nyári időszakban a naptej mindennapos használata kihívást jelenthet. A gyerekek nem mindig lelkesednek, amikor anya vagy apa előhúzza a naptejet. Ezért összegyűjtöttünk négy tippet, amelyek segítenek, hogy minél játékosabban és gyorsabban történjen a felvitel.

  1. Mutasson jó példát! Ha gyermeke látja, hogy Ön is lelkiismeretesen használja a naptejet, idővel csökken a krémmel szembeni ellenállása. A gyerekek azt másolják, amit látnak tőlünk!
  2. Hagyja, hogy a gyermeke is bekapcsolódjon! Már a legkisebbek is bekenhetik a karjukat vagy a lábukat. Ha hagyjuk, hogy a gyermek becsatlakozzon, önállóvá válik. Ez nemcsak az önbizalmát növeli, hanem az együttműködési készségét is fejleszti.
  3. Csináljon játékot a naptej használatából! Rajzoljon kis mosolygós arcokat a naptejjel és énekeljen egy dalt - a kreativitásnak nincsenek határai. A játékos ösztönzésnek köszönhetően a naptej felkenésén még a legtürelmetlenebb gyerekkel is gyorsan túl fog esni.
  4. Hagyja, hogy gyermeke maga válassza ki a naptejet az előkészített választékból. Ebben egy nagyon egyszerű trükk segíthet: vegyen ugyanabból a termékből két-három darabbal és mindegyik flakont címkézze fel más-más matricával. Így gyermeke eldöntheti, hogy melyik krémet szeretné használni és Önnek sem kell kompromisszumot kötnie a fényvédelem terén.

Mennyi naptejre van szüksége a gyermeknek?

Aki bizonytalan, hogy mennyi naptejet kenjen gyermekére, annak az úgynevezett ujjszabály segíthet: a megfelelő fényvédelemhez annyi naptejre van szükség, amennyi a mutató- és a középső ujjon hosszában elfér. Ezután egyszerűen megjegyezheti, hogy az egyes testtájakhoz milyen mennyiség tartozik. Ha figyelembe veszi ezeket a mennyiségeket, gyermeke megfelelő védelemben részesül a káros napsugaraktól utazás közben is.

 

Testrész A naptej mennyisége az ujj szabály szerint
Fej és nyak 2 ujjnyi
Mellkas és has 2 ujjnyi
Hát és popsi 2 ujjnyi
Láb 2 ujjnyi
Kar 1 ujjnyi

Gyakran ismételt kérdések

Mikor kezdjem el a gyermekemet naptejjel bekenni?

Egyes szakértők azt tanácsolják, hogy az első életévben teljesen kerüljük a naptej használatát. Ennek főleg az az oka, hogy a csecsemők bőre sokkal átjárhatóbb és számos anyagra allergiás reakciót mutathat. A nyári szünetben, a különösen forró napokon azonban nem mindig lehet elkerülni a naptej használatát. Ezért még fontosabb, hogy a szülők kíméletes fényvédőt használjanak, amely nem tartalmaz olyan anyagokat, amelyek a legtöbb allergiáért felelősek. 

Elegendő D-vitamint kap a gyermekem naptej használat során?

Az Egészségügyi Világszervezet a 3-as UV-indextől javasolja a naptej használatát. Ezt az értéket tavasszal gyorsan elérjük, még a felhős napokon is. A fényvédő intézkedések tehát nem csak a tengerparti nyaralás során fontosak, hanem a mindennapi sétákhoz is szükségesek. Ezen óvintézkedések ellenére a szülőknek nem kell aggódniuk a mindennapi életben a megfelelő D-vitamin-ellátás miatt. Elég hetente kétszer-háromszor néhány perc naptej nélkül, hogy gyermeke elegendő D-vitaminhoz jusson.

Mennyi a naptej szavatossági ideje?

A fényvédő termékek általában felbontás után 6-12 hónapig őrzik meg a szavatosságukat A legjobb, ha hűvös helyen tárolja őket. Ez azt jelenti: ha a felbontott flakont télen a hűtőszekrényben tárolta, akkor a következő évben is használhatja a naptejet. A HiPP Babysanft fényvédő termékek felbontás után általában 12 hónapig használhatóak.

Miért kell lemosni a naptejet?

A naptej védőréteget képez a bőrön. Amikor erre a védőrétegre már nincs szükség, le kell mosni, hogy elegendő levegőhöz jusson a bőr és megelőzhető legyen az allergia kialakulása. Ezenkívül a naptej miatt a homok és a por gyakran megtapad a bőrön, ezért csak egy alapos fürdetés segít a bőr megtisztításában. Ügyeljen arra, hogy fürdéskor a megfelelő ápolószereket használja, és máris jót tesz gyermeke bőrének.

A szerzőről

Celsy Dehnert szabadúszó újságíró és szerző. Két, 18 hónap korkülönbséggel született gyermek édesanyjaként ő maga is a szülői lét kalandjait éli át. A saját- és más szülők legégetőbb kérdéseire válaszolva ír útmutatókat a család, a terhesség és a gyermekekkel való élet témakörében.