Vizsgálatok a várandósság során - harmadik trimeszter
A várandósgondozás során a nőgyógyászati vizsgálatokat általában négyhetente kell elvégezni. A 36. héttől már gyakoribbak, különösen, ha valamilyen kockázati tényező áll fenn, mint például magasvérnyomás vagy cukorbetegség. Az alapos, rendszeres vizsgálatokkal időben kiszűrhetők a komplikációk, és lehetőség nyílik a megfelelő intézkedések meghozatalára.
A terhességi kor az utolsó menstruáció első napjától számított hetekben mérhető, és három nagy szakaszra, trimeszterre oszlik. Az első trimeszter az első 12 hetet öleli fel, a második 24 hétig tart, míg a harmadik trimeszter a várandósság végéig, azaz körülbelül a 40. hétig terjed. A kockázati besorolás - alacsony vagy magas kockázatú - már az elején megállapításra kerül, amely befolyásolja a szükséges vizsgálatok mennyiségét és gyakoriságát.
A harmadik trimeszter a 24. héttől egészen a szülésig tart, amely általában a 40. hétre esik. Ez a szakasz kiemelt jelentőséggel bír, hiszen ekkorra a magzat már teljesen kifejlődött, és a szervezet felkészül a születésre. Az alábbiakban összefoglaljuk azokat a kötelező és ajánlott vizsgálatokat, amelyek segítik a magzat fejlődésének, valamint az anya egészségi állapotának ellenőrzését.
Miről olvashat?
A harmadik genetikai ultrahang (30-32. hét)
Vérvétel és laborvizsgálatok a 36. héten
Az Rh-negatív vércsoportú kismamák vércsoport-ellenanyagszűrése
Streptococcus-szűrés (GBS) a 36. héten
CTG- vagy NST-vizsgálatok a 36-38. héttől
Ultrahangvizsgálat a 38. héten
Méhszáj ellenőrzés és a szülés előkészítése
A harmadik genetikai ultrahang (30-32. hét)
A harmadik trimeszter első kötelező vizsgálata a harmadik genetikai ultrahang, amelyet általában a 30-32. hét környékén végeznek el. Ennek célja, hogy a szakemberek még egyszer ellenőrizzék a magzat szerveit, méreteit és fejlődését, megbizonyosodva arról, hogy a korábban nem észlelt rendellenességek nem jelentkeztek. Az ultrahangos technológia fejlődésével már a harmadik ultrahang is nagyon fontos, hiszen az apróbb eltérések is láthatóvá válnak, így lehetőség van az esetleges betegségek korai felismerésére.
A vizsgálat körülbelül fél órát vesz igénybe, és nagyobb részletességgel elemzi a baba állapotát, mint a korábbi rutinvizsgálatok. Az orvosok különösen figyelnek az agy, a tüdő, a szív és más szervek érettségére és működésére, továbbá a méhlepény állapotára, mivel az elöregedő méhlepény jelei súlyos következményekkel járhatnak.
Vérvétel és laborvizsgálatok a 36. héten
A 36. héthez közeledve újabb kötelező laborvizsgálatra van szükség, amely magában foglalja a vérkép, a vizelet, az ionok, a máj- és vesefunkció, valamint az alvadási paraméterek ellenőrzését. Ezek a tesztek segítenek megelőzni az olyan betegségeket, mint a preeclampsia és a HELLP-szindróma, amelyek életveszélyes állapotot idézhetnek elő. A vérvizsgálatok kiemelt fontosságúak, mivel már ezen a héten felkészülnek a szakemberek a szülésre, és szükség esetén vért vagy más sürgősségi ellátást biztosítanak.
Az Rh-negatív vércsoportú kismamák vércsoport-ellenanyagszűrése
Az Rh-negatív vércsoporttal rendelkező anyák esetében külön vércsoport-ellenanyagszűrést is végeznek. Ennek célja, hogy kiszűrjék a magzatra esetlegesen veszélyes ellenanyagokat, amelyek az anyai szervezetből származhatnak. Ha ezeket időben észlelik, az orvosok a szülés idején tudatosan készülhetnek az esetleges komplikációkra.
Streptococcus-szűrés (GBS) a 36. héten
A B csoportú Streptococcus szűrése szintén kötelező ebben az időszakban, mivel ez az a baktérium, amely sok nő hüvelyében tünetmentesen jelen lehet és az újszülött számára súlyos fertőzést, például tüdőgyulladást okozhat. Ha a szűrés pozitív, a kismamát a szülés alatt antibiotikumos kezelésben részesítik, ezzel megelőzve a magzat fertőződését a születés során.
CTG- vagy NST-vizsgálatok a 36-38. héttől
A 36. héttől, vagy az újabb protokoll szerint a 38. héttől kötelező heti CTG (kardiotokográfiai) vizsgálatokat végezni, amelyek a magzat szívhangját és az anya méh-összehúzódásait rögzítik. Ezek a vizsgálatok nyugalmi állapotban történnek, és a magzat mozgására adott szívreakciókat figyelik, illetve ellenőrzik, hogy a méh aktivitása megfelelő-e. A kismamát arra kérik, hogy a vizsgálat előtt fogyasszon olyan ételeket vagy italokat, amelyek a baba aktivitását fokozzák, hogy könnyebb legyen értékelni a vizsgálati eredményeket.
Ha a CTG-n a baba reakciói nem megfelelőek, az orvosok azonnal közbeavatkozhatnak, és szükség esetén javasolhatják a szülés előrehozását. Ez a vizsgálat különösen fontos azoknak a kismamáknak, akiknél a várandósság alatt komplikációk jelentkeztek, például magasvérnyomás vagy cukorbetegség. Ezekben az esetekben a vizsgálatokat korábbi terhességi héttől szokták kezdeni, és a 36. héttől heti két, akár három alkalommal is ajánlott a CTG.
Ultrahangvizsgálat a 38. héten
A 38. héten végzett ultrahangvizsgálat célja, hogy felmérje a magzat méreteit, a magzatvíz mennyiségét és a magzat helyzetét. Ez az utolsó ultrahang már nem genetikai célú, hanem a szülés előkészítését szolgálja. Az ultrahang során az orvosok ellenőrzik a köldökzsinórban és a magzati erekben történő véráramlást, amely a méhlepény funkciójától függ. Az öregedő méhlepény hatással lehet a magzat oxigén- és tápanyagellátására, ezért kiemelten fontos ennek figyelése.
Méhszáj ellenőrzés és a szülés előkészítése
A 38. héttől kezdődően az orvosi vizsgálatok során már a méhszáj állapotát is rendszeresen ellenőrzik, hogy megállapítsák, milyen mértékben készül a szervezet a szülésre. A méhszáj rövidülésének vagy kitágulásának észlelése alapján az orvosok meghatározhatják, hogy a szülés várhatóan mikor indulhat meg. Ez a vizsgálat segíti az orvosi csapatot abban, hogy időben készen álljanak a szülés levezetésére.
Gyakoribb vizsgálatok a komplikált terhességek esetén
Bizonyos esetekben, például terhességi cukorbetegség, magasvérnyomás vagy túl sok vagy kevés magzatvíz jelenléte esetén a kismamák gyakrabban vesznek részt vizsgálatokon. Ilyenkor előfordulhat, hogy már a 33. héttől kezdődően heti CTG-vizsgálatokat végeznek, és esetenként az ultrahangos áramlásmérés is rendszeressé válik, amely a magzat vérkeringését és a méhlepény funkcióját ellenőrzi. Ezáltal az orvosok időben felfigyelhetnek az esetleges rendellenességekre, és biztosíthatják a megfelelő kezelést.
Cervix hosszának mérése
Bár nem kötelező, a méhnyak hosszának mérése is javasolt vizsgálat lehet a harmadik trimeszterben, különösen a koraszülés kockázatának felmérése céljából. Ha a méhnyak idő előtt rövidülni kezd, az koraszülésre utalhat, és az orvosok korai beavatkozással próbálják elkerülni a koraszülést.
A harmadik trimeszter kötelező és ajánlott vizsgálatai nemcsak a baba, hanem a kismama egészségét is segítik nyomon követni, felkészítve a szervezetet a szülésre. A rendszeres ultrahangok, vérvételi és vizeletvizsgálatok, valamint a CTG-ellenőrzések kiemelten fontosak a biztonságos és zavartalan várandósgondozás érdekében. A szakemberek ezekkel a vizsgálatokkal segítenek kiszűrni azokat a tényezőket, amelyek veszélyeztethetik a várandósság és a szülés kimenetelét, és lehetővé teszik a szükséges beavatkozásokat a baba egészséges fejlődése érdekében.
A cikk az L33 Medicallal együttműködésben készült.